História

Z historického hľadiska je veľmi ťažké prísť k úplným začiatkom Disc golfu. Otázkou by mohlo byť, kto bol prvým, kto začal hrať Disc golf a k akému dátumu sa to vzťahuje? Možno presnejšie by bolo sa opýtať kedy sa datuje začiatok Disc Golfu ako organizovaného športu.

Existuje mnoho historických popisov osôb hrajúcich golf s lietajúcim diskom, ktoré predbehli nástup lietajúcich diskov o mnoho rokov. Jednalo sa o zriedkavú rekreačnú aktivitu, ktorá sa objavila na rôznych miestach od seba nezávislých, a preto sa nedá povedať, že by išlo o nejakú cielenú hru.

Prvý známy prípad niekoho hrať golf s lietajúcim tanierom je  zmesta Vancouver v roku 1926, kde deti v školskom veku hrali hru s hliníkovými viečkami, ktorú by sme mohli nazvať plechovým vekom Disc golfu. Plechový golf zanedlho zmizol z dohľadu. Niekoľko podobných prípadov bolo zaregistrovaných vo vtedajšej histórii, ale s neúspešným koncom.

Súčasná podoba Disc Golfu začala v neskorých 60. rokoch. Korene športu vznikli s príchodom „Steady“ Eda Headricka , ktorý navrhol modernú podobu Disc Golfu v tej dobe ešte zamestnaný v Wham-O Toys, kedy navrhol a patentoval dnešné Frisbee. Uchvátený letom a pocitom kontroly mohol s diskom naozaj všetko. Ed videl potenciál pre disk dávno pred ostatnými. Hra bola zformovaná, keď Headrick vynašiel prvý kôš, tzv. Disc Pole Hole, zariadenie na zachytenie disku, skladajúce sa z 10 reťazí visiacich v tvare paraboly, vydané roku 1975. Prvé formálne Disc golfové ihrisko bolo navrhnuté a inštalované ten istý rok v Oak Grove Paruk (Pasadena, Kalifornia), čo znamenalo pre Headricka okamžitý úspech. Taktiež založil Profesionálnu Disc Golfovú Asociáciu (PDGA) v roku 1975. Počas svojho života Ed navrhol viac ako 200 ihrísk.


© HURRA DISC s.r.o., Všetky práva vyhradené | Webové stránky od AiVision, s.r.o. - e-shop riešenie AiShop