Petanque, u nás známy aj ako petang je určite jednou z najlepších relaxačných hier. Jednoduchá avšak strategicky náročná hra je stvorená pre jednotlivcov alebo aj tímy pozostávajúce z dvoch alebo troch členov.
Táto hra sa datuje až do čias egyptských hrobiek a hrala sa v starovekom Grécku a Ríme. Najväčšej popularite sa teší vo Francúzsku, kde sa každoročne konajú majstrovstvá sveta (Marseille).

Hrá sa pomocou sady šiestich kovových gúľ a malej drevenej guľky tzv. prasiatka. Cieľom je dostať veľké gule čo najbližšie k tej najmenšej (prasiatku).

Hra začína hodom drevenej guľôčky a následným hodom kovovej gule hráčom z prvého družstva. Miestom odhodu je vyznačený kruh o priemere 35 - 50cm, ktorého rozmer umožňuje tomu, aby obidve chodidlá hráča boli pri hode vo vnútri. Drevená guľôčka sa hodí 6 až 10 metrov od tohto miesta, a zároveň 1 meter od hranice ihriska alebo prekážky. Nasleduje hráč z druhého družstva, ktorý hádže kovovú guľu. Ďalej sa družstvá striedajú na základe toho, ktoré družstvo prehráva - družstvo, ktorého kovová guľa je od drevenej guľôčky ďalej ako súperova. Víťazom sa stáva družstvo, ktorého kovová guľa sa nachádza najbližšie k tej drevenej. Za každú guľu, ktorá je k drevenej guľôčke bližšie ako najbližšia guľa súpera, získa jednotlivec alebo tím 1 bod. Obyčajne sa hrá do 13 bodov, ale hráva sa aj skrátená verzia do 13 bodov alebo predĺžená do 15 bodov.

Video, ktoré Vás na hru naladí:
http://www.youtube.com/watch?v=OpAhQ-kEi5A#t=11

Ako sa môžete presvedčiť, tak petanque sa hrá všade:
http://www.youtube.com/watch?v=YXUkofUi-ps
© HURRA DISC s.r.o., Všetky práva vyhradené | Webové stránky od AiVision, s.r.o. - e-shop riešenie AiShop